[ad_1]

یادی از خالق «مرغ سحر»

مرتضی نی داوود با خلق آهنگ «مرغ سحر» توانست نام خود را برای همیشه در تاریخ موسیقی ایران نگاه دارد. 
به اعلام ایسنا- منطقه خراسان، مرتضی نی داوود از نوازندگان برجسته ایرانی بود که در خانواده ای یهودی و دوستدار موسیقی پرورش یافت.
استعداد مرتضی نی داوود در موسیقی از همان کودکی شکوفا شد و پدرش بالا خان که خود اهل موسیقی بود و با تار و تنبک آشنایی داشت، او را نزد رمضان ذوالفقاری برد و به مدت هفت ماه تحت تعلیم استاد خود قرار گرفت و سپس نزد آقا حسینقلی رفت و به مدت دو سال و نیم از آموزش های این استاد بهره مند شد.
نی داوود بعد از آقا حسینقلی، نزد شاگرد برجسته او درویش خان ردیف موسیقی و تار نوازی را آموخت و پس از سه سال موفق به دریافت نشان «تبرزین طلایی» که به شاگردان ممتاز داده می شد، تعلق گرفت.
در اوایل سال ۱۳۰۴ اقدام به تأسیس کلاسی برای تدریس تار و ردیف موسیقی ایرانی نمود و اسم آن را به احترام استادش، درویش گذاشت که پس از مرگ ناگهانی استادش، ادامه آموزش شاگردان او را در آن جا برعهده گرفت.
مرتضی نی داوود پس از تأسیس رادیو، مانند هنرمندان دیگری چون رضا محجوبی، علی اکبر شهنازی، حبیب سماعی، ابوالحسن صبا و موسی معروفی، به همکاری با رادیو پرداخت و برای خوانندگان معروفی چون قمرالملوک وزیری، ملوک ضرابی، روح انگیز، ادیب خوانساری، جواد بدیع زاده و غلامحسین بنان تصنیف ساخته یا با آوازشان تار نواخته است.
تصنیف مرغ سحر، تصنیف شاه من، ماه من، تصنیف مرغ حق، تصنیف آتش دل، پیش درآمد اصفهان و اجرای مفصل گوشه ها که توسط مؤسسه ماهور منتشر شده از جمله آثار او به شمار می روند.
 این نوازنده توانمند در سال ۱۳۴۸ اقدام به اجرا و ضبط در حدود ۳۰۰ گوشه …

اخبار پیشنهادی:

یادی از خالق «مرغ سحر»

[ad_2]

Source link

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *