شب گذشته ازبرعلی حاجوی ، ملقب به ریزعلی خواجوی ، دهقان فداکار دانش آموزان بر اثر مشکلات ریوی در بیمارستان دار فانی را وداع گفت .

ازبرعلی حاجوی که نام او به اشتباه در کتابهای مدرسه و نیز منابع خبری با نام ریزعلی خواجوی عنوان می شد ، شب گذشته دار فانی را وداع گفت . مجسمه این مرد بزرگ که جان هزاران نفر از مسافران قطار را با فداکاری خود نجات داد ، در شهر میانه زادگاه وی چند سالی است که نصب شده است . گفته می شود که وی پس از مطلع شدن از اینکه برای مجسمه اش 7 میلیون تومان هزینه صرف شده است ، اعلام کرد کاش آن پول را به خودش میدادند تا شبانه روز در میدان میانه بایستد !

وی با اینکه در کتابها و تاریخ این سرزمین ماندگار شد اما از محرومیت و فقر نجات نیافت .

در پی درگذشت دهقان فداکار کتابهای مدرسه ، وزیر آموزش و پرورش پیام تسلیتی منتشر کردند که در ذیل می خوانید ؛

«خبر درگذشت ریزعلی خواجوی «دهقان فداکار» موجب تأثر و تألم مردم ایران شد.

دهقان فداکار، نوستالوژی و نماد ایثار و از خودگذشتگی مردم ایران زمین بود و داستان فداکاری او در کتاب فارسی مدارس و در دهه‌های متمادی، لحظات شیرینی را برای کودکان عزیزمان رقم زده است.

همان‌گونه که انعکاس این اقدام بزرگ در کتاب درسی باعث انتشار درس ایثار و جوانمردی بود، زنده نگه داشتن یاد مرحوم ریزعلی خواجوی نیز تلاشی ارزشمند برای نهادینه کردن این فرهنگ محسوب می‌شود و بر همه ماست تا این امر بسیار مهم را در نظام تعلیم و تربیت کشور، به انجام رسانیم.

اینجانب ضمن‌ عرض تسلیت به مردم شریف ایران و خانواده بزرگوار ایشان‌، از خداوند متعال برای آن عزیز از دست رفته غفران و رحمت الهی و برای خانواده محترم و دوستداران ایشان صبر جمیل مسئلت دارم».

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *